Membertou Band

Council of Membertou Band
111 Membertou Street
Sydney, NS
B1S 2M9

Phone: (902) 564-6466
Fax: (902) 539-6645

History: Mi'kmaq

Province: Nova Scotia

Chief: Terrance J. Paul

Councillors:

Dan Christmas
Allistar Buster Matthews
Lee Gould
Robin Googoo
Julie Christmas
Dean Christmas
Darrell Bernard
Johanna Laporte
Lawrence Quism Paul
David Marshall
Paul MacDonald
Anthony Daniel Paul

Effective date: July 18, 2012 - July 17, 2014


Population: (As of December 31, 2011) Total: 1,288
On-Reserve: 833 Off-Reserve: 453 Crown Land: 2


Federal member Riding
Mark Eyking (L) Sydney/Victoria
Rodger Cuzner (L) Cape Breton-Canso
Provincial member Riding
W. Manning MacDonald (L) Cape Breton South
Alfie MacLeod (PC) Cape Breton West
Gordie Gosse (NDP) Cape Breton Nova
Allan MacMaster (PC) Inverness

Geography: (Main reserve marked with an *)

Name Size
(Hectares)
Location Established
*Membertou #28b 95.1 1.6 km S of Sydney
31/08/1925
Caribou Marsh #29 219.3 8 km SW of Sydney 28/04/1882
Sydney #28a 5.1 1.6 km NE of Sydney 07/09/1921
@Malagawatch #4 661.3 62.4 km SW of Sydney 02/08/1833
@ 20% Held by each: Chapel Island, Sydney, Eskasoni, Wagmatcook, Waycobah; 20% = 132.36 each